Preliminary Programme

Please note that this is a preliminary programme with tentative talk titles and is subject to change.

Monday 3rd September 2018

09:00 – 09:10 Welcome: Alfonso Martinez Arias (Department of Genetics, University of Cambridge)
Session I: Controlling the Self-Engineering of Organs and Tissues
Chair: Alfonso Martinez Arias (Department of Genetics, University of Cambridge)
09:10 – 10:00 EMBO Keynote Lecture: Elly Tanaka – Signalling the self-organization of neuroepithelia
10:00 – 10:30 Paola Arlotta – “Human brain development and disease: from the embryo to brain organoids.”
10:30 – 11:00 Coffee Break
11:00 – 11:15 Short talk
11:15 – 11:30 Short talk
11:30 – 12:00 Madeline Lancaster – “Engineering functional neuronal connectivity in brain organoids”
12:00 – 12:30 Orly Reiner – “Human brain organoids on a chip to study development and disease”
12:30 – 13:00 Medicine by Design talk: Penney Gilbert – “3D culture models to study human skeletal muscle biology”
13:00 Lunch and posters
eLife Sponsored Early Career Session
Chair: TBC
14:30 – 14:45 Short talk
14:45 – 15:00 Short talk
15:00 – 15:15 Short talk
15:15 – 15:30 Short talk
15:30 – 16:00 Coffee break
Session II: Cell Ensembles: The Elements and Tools of Self-Engineering
Chair: Matthias Lutolf (EPFL, Lusanne, Switzerland)
16:00 – 16:30 Stas Shvartsman – “Collective growth in a small cell network”
16:30 – 17:00 Barbara Treutlein
17:00 – 17:30 Prisca Liberali – “Self-organization and symmetry breaking in intestinal organoids development”
17:30 – 18:00 Alexander van Oudenaarden – “Whole-organism clone-tracing using single-cell sequencing”
18:00 – 19:30 Poster session
19:00 Speakers dinner

Tuesday 4th September 2018

Session III: The Dynamic and Functional Organisation of Cells in Ensembles
Chair: Jenny Nichols (Stem Cell Institute, University of Cambridge)
09:30 – 10:00 Silvia Santos – “Decoding cellular signals during commitment to ESC differentiation”
10:00 – 10:30 Carl-Philipp Heisenberg
10:30 – 11:00 Coffee break
11:00 – 11:15 Short talk
11:15 – 11:30 Short talk
11:30 – 12:00 Jérôme Gros – “Mechanical control of gastrulation movements and Emergence of tissue fluidization by cell division”
12:00 – 12:30 Virgile Viasnoff – “Morphogenesis of bile canaliculi at the single cell level.”
12:30 Lunch and posters
Session IV: Mammalian Embryos (Synthetic)
Chair: Shahragim Tajbakhsh (Institute Pasteur)
14:00 – 14:30 Eric Siggia – “Exploring embryonic patterning with structured colonies of hESC in two and three dimensions”
14:30 – 15:00 Jianping Fu – “Programmable microfluidic synthesis of synthetic human embryo-like entities”
15:00 – 15:30 Coffee break
15:30 – 16:00 Olivier  Pourquié – “Deconstructing the segmentation clock in vitro”
16:00 – 16:45 Keynote: Kat Hadjantonakis – “Gastrulation in the mouse embryo – can in vitro differentiation of pluripotent stem cells tell us anything new?”